Azt már tudjuk, miért buknak el nemzetek, de mitől sikeresek?
A közgazdasági Nobel-díj és a nyugati felsőbbrendűség esete Délkelet-Ázsiával.
Mutatjuk.
Nyitókép: Mandiner
A héten Pekingben megrendezésre kerülő Kína-Afrika Együttműködési Fórum csúcstalálkozóján Kína várhatóan új stratégiát mutat be az afrikai országokkal való együttműködésre – írja a Portfolio a Reutersre hivatkozva.
A találkozón 50 afrikai ország képviselői vesznek részt.
Hozzáteszik:
Kína célja, hogy ösztönözze az afrikai országokat több kínai áru átvételére,
különös tekintettel az olyan exporttermékekre, mint az elektromos járművek és napelemek. Cserébe Peking
további hitel- és beruházási ígéreteket tehet.
Hangsúlyozzák, hogy az afrikai vezetők kritikus kérdéseket is felvetnek majd: magyarázatot várnak arra, hogyan tervezi Kína teljesíteni a 2021-es csúcstalálkozón tett, 300 milliárd dollár értékű áruimportra vonatkozó ígéretét, illetve biztosítékokat kérhetnek a befejezetlen, kínai finanszírozású infrastrukturális projektek előrehaladásáról is.
Eric Olander, a China-Global South Project társalapítója szerint: „A díjat azok az országok kapják, amelyek alaposan tanulmányozták a Kínában bekövetkezett változásokat, és javaslataikat Kína új, karcsúsított prioritásaihoz igazítják.”
Úgy vélik, Kína stratégiája változóban van. Az erőforrásokban gazdag kontinens nagyszabású projektjeinek finanszírozása helyett
egyre inkább a fejlett és zöld technológiák értékesítésére összpontosít. Ez részben válasz lehet a kínai exportra vonatkozó nyugati korlátozások fenyegetésére
– tudjuk meg.
Mint kiderült, a találkozón várhatóan szó esik majd a kereskedelmi kapcsolatok bővítéséről és az olyan ásványkincsekhez való hozzáférésről, mint a réz, a kobalt és a lítium.